Portal

Trawienie – to proces, który umożliwia nam pozyskiwanie niezbędnych składników odżywczych z spożywanego pokarmu. To złożony mechanizm, który zaczyna się w chwili, gdy pierwszy kęs pokarmu trafia do naszych ust.

Jak się to dzieje?

Pokarm, rozpoczynając swą podróż w jamie ustnej, poddawany jest działaniu enzymów trawiennych. Enzymy, jak amylaza, rozpoczynają rozkład węglowodanów, przekształcając skomplikowane cukry w łatwiej przyswajalne formy. Następnie, po połknięciu, pokarm wędruje do żołądka, gdzie trawienie kontynuuje się dzięki działaniu kwasu żołądkowego oraz enzymów, jak pepsyna, która rozkłada białka na aminokwasy.

Po stopniowym przemieszczaniu się pokarmu do jelita cienkiego, dołączają kolejne enzymy trawienne, jak lipazy, które przekształcają tłuszcze w kwasy tłuszczowe i glicerol, ułatwiające ich wchłanianie przez organizm. To tutaj również zachodzi dalszy rozkład cukrów prostych i aminokwasów, dzięki różnym enzymom, takim jak maltaza czy trypsyna.


Ten skomplikowany proces, choć niedostrzegalny przez Nas w codziennym życiu, jest niezmiernie istotny dla naszego zdrowia i funkcjonowania. To tutaj złożone składniki pokarmowe są rozkładane na bardziej przyswajalne formy, które nasz organizm jest w stanie wykorzystać do produkcji energii, budowy tkanek oraz utrzymania sprawnego funkcjonowania.


Wkraczając w świat procesu trawienia, zagłębiamy się w złożoność naszego układu pokarmowego, który w niewiarygodnie skuteczny sposób przetwarza pokarm, by zapewnić nam niezbędne składniki odżywcze do życia.

Co jeść, aby utrzymać komfort trawienia?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stanu w jakim się znajdujemy. Coś, co sprzyja jednej osobie, może stanowić problem dla innej. Dietetyczne zalecenia różnią się w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Osoby borykające się z istniejącymi dysfunkcjami, takimi jak zaparcia, niestrawność czy bóle brzucha, wymagają specjalnego podejścia. U nich kluczowe może okazać się unikanie potencjalnie drażniących pokarmów oraz preferowanie lekkostrawnych, łagodnych dla układu trawiennego posiłków.


W przypadku osób z nietolerancjami pokarmowymi, w tym nietolerancją laktozy czy nietolerancją glutenu, kluczową rolę odgrywa eliminacja lub ograniczenie spożycia tych składników. Dopasowanie diety do indywidualnych potrzeb osób z nietolerancjami jest podstawą dla zapewnienia komfortu trawienia.

A dla tych, którzy pragną utrzymać zdrowe trawienie, ale nie borykają się z konkretnymi problemami, kluczem będzie zrównoważona dieta bogata w błonnik, probiotyki, wodę i związki wspomagające prawidłowe trawienie tłuszczów. To właśnie te elementy mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej równowagi bakteryjnej w jelitach oraz wspomagać ogólny komfort trawienia.


Kilka dni biesiadowania, grillowania, bądź imprezy z obfitymi posiłkami ? Spróbuj diety lekkostrawnej.

Nie tylko osoby chore mogą czerpać korzyści z tego rodzaju żywienia – to również sposób na utrzymanie prawidłowego trawienia po dniach pełnych pokus jedzenia.

Zasada diety łatwostrawnej opiera się na wyeliminowaniu produktów ciężkostrawnych, które mogą spowalniać proces trawienia, powodować wzdęcia czy dyskomfort. W przeciwieństwie do diety podstawowej, dieta łatwostrawna unika produktów wysokobłonnikowych, które zalegają w żołądku oraz tych, które są przesycone tłuszczem.


Warto zaznaczyć, że choć dieta łatwostrawna eliminuje pewne produkty, to wciąż powinna dostarczać odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. Pamiętaj aby w swoim żywieniu wybierać źródła węglowodanów złożonych, ponieważ w przeciwieństwie do prostych, są one trawione wolniej, co stabilizuje poziom glukozy we krwi i zapewnia dłuższe uczucie sytości.


Przykłady produktów zalecanych w diecie łatwostrawnej to:

  • gotowane warzywa (np. marchew, ziemniaki, dynia, brokuły),
  • chude mięsa (kurczak, indyk, cielęcina),
  • ryby np. dorsz, pstrąg, sandacz
  • dojrzałe owoce
  • białka jaj,

Z kolei produkty ciężkostrawne to:

  • tłuste mięsa,
  • pikantne przyprawy,
  • produkty z dużą ilością błonnika (preferowana jest frakcja rozpuszczalna błonnika)
  • owoce jak śliwki, gruszki, przetwory wysokosłodzone
  • tłuste sosy

WRACASZ NA WŁAŚCIWE TORY TRAWIENIA? ZACHOWAJ DOBRE PRAKTYKI

Utrzymanie zdrowego trawienia to nie tylko kwestia diety. Istnieje szereg praktyk, które mogą wspierać nasz układ pokarmowy i zapewnić mu optymalne warunki do działania. Oto kilka kluczowych elementów, które warto uwzględnić

  • Regularność - Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia dzienne menu powinno obejmować 3 główne posiłki i 2 niewielkie przekąski, z zachowaniem 3-4 godzin przerwy między nimi.

Co ważne ! Ostatni posiłek powinien być spożywany maksymalnie 2-3 godziny przed snem, co korzystnie wpływa na jakość snu, zdrowie gospodarki węglowodanowej i poziom cukru podczas odpoczynku sennego. Niech Twój ostatni posiłek będzie lekki, obejmujący produkty pełnoziarniste, warzywa, dodatek białka i zdrowych tłuszczów roślinnych.

  • Obróbka kulinarna ma znaczenie

Dzięki stosowaniu odpowiednich technik kulinarnych, takich jak gotowanie na parze czy duszenie bez obsmażania, możliwe jest przygotowanie potraw o lżejszym charakterze, sprzyjających zdrowemu trawieniu. Na przykład, smażenie mięsa może sprawić, że staje się ono trudniejsze do strawienia z powodu większej zawartości tłuszczu oraz wyższej temperatury obróbki, podczas gdy gotowanie na parze lub duszenie zachowuje naturalną jego strukturę, co ułatwia trawienie.

  • Ruch

Regularna aktywność fizyczna sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego, poprawiając motorykę jelit, regulując apetyt i zmniejszając ryzyko niektórych schorzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na intensywność wysiłku po lub przed obfitym posiłku. Zamiast drzemki, wybierz się na spacer !

  • Błonnik pokarmowy

To różnorodna grupa roślinnych substancji, dzieląca się na nierozpuszczalną i rozpuszczalną frakcję, która odgrywa istotną rolę w zdrowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Nierozpuszczalna frakcja, zawierająca celulozę i ligninę, dodaje objętości stolca, stymuluje perystaltykę jelit i skutecznie zapobiega uciążliwym zaparciom. Z kolei frakcja rozpuszczalna, z pektynami i gumami, opóźnia przemianę węglowodanów w glukozę, co stabilizuje poziom cukru we krwi.

A gdy mówimy o błonniku, to warto wyróżnić inulinę - substancję z grupy polisacharydów, będącą składnikiem rozpuszczalnego błonnika. Szczególnie interesująca jest inulina pochodząca z korzenia łopianu większego. To właśnie ta roślina stanowi cenny surowiec wykorzystywany często w suplementach diety dla zdrowego trawienia oraz równowagi cukru we krwi. To jednak nie koniec jej korzyści - inulina to również uznany prebiotyk, sprzyjający rozwojowi korzystnych bifidobakterii w jelitach.

Zapamiętaj ! Dodatek inuliny do diety to dodatkowy element dla utrzymania zdrowego poziomu trójglicerydów i cholesterolu, co ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

  • Unikanie stresu:

Stres to czynnik istotnie wpływający na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jego wpływ ma negatywne odziaływanie zarówno na skład naszej mikrobioty jelit jak i stan błon śluzowych żołądka. Włączenie praktyk relaksacyjnych do codziennego życia może wspomóc utrzymanie prawidłowego trawienia i komfortu w jamie brzusznej.

WYBIERASZ SIĘ NA UCZTĘ ? LUB SZYKUJESZ SIĘ DO ŚWIĄT? POMYŚL O ZIOŁACH BĄDŹ SUPLEMENTACJI

Aby móc cieszyć się komfortem w jamie brzusznej a jednocześnie korzystać z dobrodziejstw na stole, warto pomyśleć o suplementacji. Oczywiście – umiar – to najlepszy sprzymierzeniec Naszego zdrowia, jednak dodanie kilku ziół lub składników do pożywienia, może skutecznie pomóc Nam zachować dobre i prawidłowe trawienie:

  • Ostropest Plamisty – roślina szczególnie ceniona za swoje dobroczynne właściwości w kontekście utrzymania zdrowia i funkcji wątroby. Dzięki naturalnej zawartości sylimaryny – nasiona ostropestu będą dobrym dodatkiem w codziennej diecie ! Bo zdrowa wątroba to zdrowe trawienie tłuszczy.
  • Mięta Pieprzowa – znana każdemu od wczesnych lat, jako pierwsza pomoc w dolegliwościach trawiennych. Mentol zawarty w roślinie ogranicza wydzielanie żółci co korzystnie wpływa na utrzymanie komfortu trawienie po ciężkostrawnym daniu.
  • Krwawnik Pospolity - jeden z największych sprzymierzeńców utrzymania komfortu trawienia.

Ziele krwawnika w pracach i literaturze naukowej opisywane jest jako roślina o korzystnych właściwościach łagodzących w przebiegu stanów zapalnych i skurczach przewodu pokarmowego, w niestrawności, w normalizacji procesów żółciowych oraz dla prawidłowego apetytu.

  • Babka Lancetowata - Czczona w poezji anglosaskiej mianem ‘’matki ziół’’, roślina o dużej zawartości substancji śluzowych, powlekających nasz układ pokarmowy. Ekstrakt z babki lancetowatej może korzystnie wpływać na prawidłową kondycję błon śluzowych przewodu pokarmowego.
  • Korzeń Łopianu – źródło rozpuszczalnego błonnika (inuliny), korzystny dla prawidłowego metabolizmu tłuszczów, utrzymania optymalnego poziomu glukozy we krwi i dożywienia Naszych bakterii jelitowych !


Dzięki zastosowaniu codziennych dobrych praktyk, włączając zarówno elementy diety, suplementy na trawienie, jak i zdrowego stylu życia , możemy cieszyć się komfortem trawienia nie tylko podczas szczególnych okazji, ale także na co dzień. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie układu pokarmowego to inwestycja w ogólne samopoczucie i długoterminowe zdrowie.

Reklama
null