Portal

Dlaczego boli gardło?

Ból gardła najczęściej spowodowany jest infekcją wirusową. To właśnie wirusy odpowiadają za popularne „przeziębienie”. Na takie infekcje jesteś szczególnie podatny w okresie jesienno-zimowym. Z drugiej strony za chorobę gardła, a właściwie ból gardła, może odpowiadać infekcja bakteryjna. Z taką infekcją zdecydowanie należy już wybrać się do lekarza.

Na gardło do ssania

Co na gardło pomoże? W aptekach znajdziesz wiele środków na ból gardła. Dużą popularnością cieszą się środki stosowane bezpośrednio na bolące gardło, czyli tabletki do ssania na gardło. Pastylki do ssania na gardło najczęściej mają naturalny, ziołowy skład, który uśmierza ból, nawilża śluzówkę gardła, a więc łagodzi podrażnienia, a także działają antyseptycznie.

W tabletkach do ssania na gardło możesz znaleźć np. podbiał, miód, dziewannę, szałwię, tymianek czy lipę. Tabletki takie najlepiej ssać długo i ich nie połykać. Wtedy właśnie działają najlepiej, bo substancja czynna spływa na obolałe gardło. Tabletki do ssania w formie smacznych lizaków to natomiast dobre rozwiązanie na gardło dla dzieci.

Jeżeli ziołowe tabletki do ssania nie pomagają, możesz sięgnąć po silniejsze preparaty, które zawierają m.in. chlorchinaldol czy salicylan choliny, które możesz znaleźć pod linkiem: https://eapteka.pl/kategorie/problematyczne-dolegliwosci/zapalenie-gardla.

Co na gardło? Syropy!

Przy bólach gardła, zwłaszcza jeżeli infekcji towarzyszy kaszel (suchy lub mokry) możesz sięgnąć po dobry lek na gardło bez recepty, jakim jest na przykład syrop. Syropy, które polecane są przy przeziębieniu, mają zwykle delikatny i naturalny skład. Dlatego możesz stosować je nawet u najmłodszych.

Przy przeziębieniu i bólu gardła sprawdzić się może syrop z cebuli. Ma on działanie dezynfekujące, a do tego łagodzi podrażnienia. Oprócz tego, syrop z cebuli to moc wzmacniających organizm witamin, w tym witaminy C. Syrop z cebuli możesz wykonać samodzielnie w domu.

Domowy sposób na gardło

Zanim wybierzesz się do apteki, spróbuj domowych sposobów na gardło w domu. Pierwszy z nich to wspomniany syrop z cebuli. Na gardło dobrze działać będzie też połączenie miodu i mleka lub miodu, mleka i czosnku. Taki napój nie tylko będzie łagodził podrażnienia gardła i nawilżał śluzówkę (miód ma działanie silnie nawilżające), ale także czosnek i miód mogą dezynfekować gardło.

Oprócz tego, na przeziębienie i ból gardła mogą podziałać inhalacje. Możesz robić je z wykorzystaniem mieszanki ziół, np. lipy i szałwii, lub też dodać do wrzącej wody olejki eteryczne, np. olejek eukaliptusowy. Inhalacje świetnie działają przede wszystkim na zatkany nos i zatoki, ale mogą także złagodzić podrażnienie gardła.

Popularną metodą walki z bólem gardła są też domowe płukanki. Przy anginie najczęściej polecane jest płukanie gardła naparem z szałwii, bo ma działanie antybakteryjne. Gardło możesz także płukać aspiryną.

Niezależnie od tego, co stoi za bólem gardła, zawsze lepiej wybrać się z tym objawem do lekarza. Kiedy lekarz wykluczy poważniejszą chorobę, możesz wykorzystać domowy sposób na gardło, na przykład z napar z ziół lub też udać się do apteki po tabletki do ssania, syropy czy spraye.

Reklama
null