Portal

Czy krótkowzroczność można skorygować?

Do korekcji krótkowzroczności służą soczewki rozpraszające, które oznaczone się znakiem (-), w postaci szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W przypadku osób dorosłych możliwa jest jeszcze operacja laserowa, która ma na celu modelowanie rogówki i tym samym zmniejszenie jej mocy łamiącej.

Najskuteczniejszą metodą leczenia małej i średniej krótkowzroczności u dzieci i młodzieży są soczewki kontaktowe o odpowiednio dobranym kształcie, ale zakładane na noc. Ta metoda to tzw. ortokorekcja. Stosowana jest przy krótkowzroczności w zakresie: 1D – 5D.

Czy krótkowzroczności można zapobiec?

W przypadku małej krótkowzroczności należy przestrzegać zasad higieny wzrokowej, czyli:

  • nie czytać na kanapie, łóżku w pozycji leżącej
  • utrzymywać prawidłową odległość oczu od książki, monitora komputera (ważne, aby linia wzroku była pod kątem 60-90 stopni do ekranu)
  • dbać o odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy, czy relaksu
  • robić przerwy podczas dłużej pracy wzrokowej z bliska

Zestaw praktycznych porad, jak należy dbać o wzrok dziecka i swój znajdziecie we wpisach na blogu Fundacji Zobaczyć Jutro:

Duża krótkowzroczność zwyrodnieniowa ma podłoże genetyczne i dlatego nie ma sposobów na to, aby jej uniknąć.

Czym są wady refrakcji (wady wzroku)?

Występują, gdy układ optyczny oka nie skupia równoległej wiązki światła na siatkówce, powodując zamglenie widzenia. Wyróżniamy: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Można je wykryć już na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju, więc pierwsza wizyta kontrolna u lekarza okulisty zalecana jest już ok. 1 roku życia, a nawet u 6. miesięcznego oseska. Wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w narządzie wzroku może uchronić Twoje dziecko przed powikłaniami, groźnymi chorobami oczu (w tym siatkówczakiem). Pamiętaj, że im szybciej zostanie dobrana terapia wzrokowa bądź przeprowadzony zabieg chirurgiczny (gdy jest konieczny), tym większe szanse, że dziecko będzie w dorosłym życiu cieszyło się zdrowym wzrokiem. 

Pragniemy polecić zaprzyjaźniony gabinet okulistyczny i ortoptyczny w Warszawie (Fundacja Zobaczyć Jutro), gdzie przyjmują doświadczeni okuliści dziecięcy i dyplomowani ortoptyści ze świetnym podejściem do najmłodszych. W dodatku Fundacja Zobaczyć Jutro dysponuje najnowocześniejszym sprzętem służącym do diagnostyki wzroku. Przeprowadzają również badanie u niemowlaków – poniżej 1. roku życia!

Zez u dziecka

Strabismus, czyli zez, to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych. Jakie symptomy wskazują na to, że Twoje dziecko ma zeza? Zazwyczaj jedno oko zwraca się np. w kierunku nosa, czy policzka. Na skutek tego: obraz, który dziecko widzi jest niewyraźny, bywa podwojony i rozmazany. Kształtowanie się fuzji (proces polegający na łączeniu dwóch obrazów odbieranych przez gałki oczne w jeden obraz) nie przebiega prawidłowo.

Choroba zezowa utrudnia dziecku normalne funkcjonowanie i bardzo często jest bezpośrednią przyczynę wykluczenia dziecka z grupy rówieśniczej oraz z aktywności ruchowej. Na szczęście jest już wiele miejsc, gdzie można uzyskać fachową pomoc w leczeniu zeza – m.in. we wspomnianym gabinecie okulistycznym i ortoptycznym w Warszawie na Alei Jana Pawła II 80/130.

Na wstępnie dyplomowany ortoptysta określa wadę wzroku – często w porozumieniu z lekarzem okulistą. Przed diagnozowaniem wpuszczone zostają krople do oczu, które bezinwazyjnie paraliżują mechanizm akomodacji (nastawności oka) i zostanie wykonane badanie obiektywnej refrakcji. Kolejno następuje diagnoza ortoptyczna.

Więcej na temat zeza przeczytacie we wpisie na blogu Fundacji Zobaczyć Jutro: „Dziecko ma zeza”.

Dziecko samo nie wyrośnie z zeza!

Zez nigdy nie ustępuje samoistnie, więc konieczna jest terapia wzrokowa. Poddanie dziecka terapii ortoptycznej we wczesnej fazie rozwoju zeza daje większe szanse na jego zniwelowanie bądź kompletne zlikwidowanie i powrót do normalnego stanu ustawienia gałek ocznych. Choroba zezowa znacznie utrudnia funkcjonowanie maluchowi w szkole, w domu itd.. U dzieci do 8. roku życia jest pozbyć się zeza, ponieważ ich widzenie obuoczne nadal ulega rozwojowi. Po przekroczeniu tego wieku, niestety szanse na redukcję zezowatości maleją! Najważniejszym krokiem w takim przypadku, który zadecyduje o przyszłości Twojej pociechy, jest dobór odpowiedniego dyplomowanego ortoptysty. Indywidualnie dobrana rehabilitacja wzrokowa może raz na zawsze zażegnać zeza!

Jakie metody są stosowane, aby zlikwidować zeza?

Jeśli bezpośrednią przyczyną zeza jest wada wzroku, to okulista dziecięcy dobiera odpowiednie szkła korekcyjne. W niektórych przypadkach zaleca się tzw. obturację, która polega na zasłonięciu zdrowego oka specjalnym plasterkiem. Wtedy terapia wzrokowa pod okiem dyplomowanego ortoptysty składa się z cyklu ćwiczeń ortoptycznych (trening mięśni gałek ocznych), które trwają od kilku miesięcy do kilku lat (w trudnych przypadkach zeza).

Leniwe oko (lazy eye, amblyopia), czyli niedowidzenie

Określana jako funkcjonalna wada oka występuje u ok. 3 – 5% dzieci i zazwyczaj dotyczy jednego oka. To nie w jego budowie występują jakiekolwiek nieprawidłowości, tylko w jego funkcjonowaniu. Leniwe oko wykazuje mniejszą zdolność widzenia.

Ta dysfunkcja swoje źródło ma w mózgu, który po prostu jedno oko faworyzuje. Nie bez powodu amblyopię określa się jako rozwojowe zaburzenie neurologiczne.

Bardzo często na skutek tego zaburzenia następuje całkowita lub częściowa utrata widzenia w jednym oku. Na szczęście prędko można zauważyć ową nieprawidłowość w aparacie wzroku u dziecka.

Jakie skutki niesie ze sobą leniwe oko? Ustawienie gałek ocznych jest inne. Również ostrość widzenia w obu oczach odbiega od siebie. W wyniku tego bodźce wzrokowe z obu oczu są nierównomiernie przesyłane do ośrodków wzrokowych w mózgu i nie powstaje prawidłowy obraz (tego, co widzi dziecko). Owa rozbieżność w percepcji wzrokowej prowokuje gałki oczne do walki o przechwytywanie bodźców – potocznie mówiąc. Gdy ową bitwę wygra silniejsze oko, to drugie staje się tym słabszym, czyli leniwym.

Opto-dysleksja jedną z głównych przyczyn trudności w nauce

Gdy mięśnie gałek ocznych są sprawne i funkcjonują prawidłowo, to dziecko nie będzie miało optodysleksji, czyli dysleksji typu wzrokowego. Nie wyklucza to jednak innego rodzaju dysleksji.

Gdy mięśnie gałek ocznych wykazują jakieś niedomogi, to u dziecka mogą pojawić się problemy w trakcie czytania i pisania. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Wizyta u psychologa szkolnego na niewiele się zda, ponieważ diagnoza może być nieprawidłowa i brzmieć: dysleksja. Również sama wizyta u lekarza okulisty jest niewystarczająca, ponieważ tylko dyplomowany ortoptysta może dokładnie przebadać mięśnie, które odpowiadają za ruchomość gałek ocznych.

Artykuł powstał przy współpracy z dyplomowanymi ortoptystami i lekarzami okulistami, którzy na co dzień współpracują z Fundacją Zobaczyć Jutro z siedzibą w Warszawie.


Reklama
null