Portal

Jak każdego roku ścieżki opowiadaczy z różnych stron świata przetną się na Scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

W dniach 21-25 listopada odbędzie się trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O“.


W tym roku obok grupy polskich opowiadaczy wystąpią artyści z Kolumbii, Kenii, Francji, Belgii, Finlandii, Mołdawii, Ukrainy, Szwecji i Norwegii. Źródłem prezentowanych opowieści będą mity, baśnie i legendy; adaptacje literackie i historie oparte na osobistych wspomnieniach; opowieści wywołane z krajobrazów i miejsc – duchów „genius loci“ czy wreszcie te wyczarowane przez nieposkromioną wyobraźnię.


W tym roku słowem kluczem, ktore będzie przewijać się pośród prezentanych historii są TRAKTY (kultury)...

 

Jak pisze Małgorzata Litwinowicz-Droździel – dyrektor artystyczna Festiwalu:  Jeśli jest coś niezmiennego – to jest to być może ludzka ruchliwość. Jeśli istnieją w przestrzeni tradycji jakieś stałe – to są to być może szlaki kultury. Bite trakty, piaszczyste drogi, skaliste szlaki wędrówek i ucieczek, niewidzialne trakty morskie, kursy oznaczane na mapie nieba, wszystkie te trajektorie ludzkiej ruchliwości i ciekawości. W tym roku przy okazji spotkań festiwalowych eksplorujemy i celebrujemy te ukryte terytoria, która ujawniają się wtedy, gdy zaczynamy i ś ć.

 

Tegoroczny festiwal stał się pretekstem do wyruszenia w drogę i spotkania trzech artystów: Markusa Luukkonena (Finlandia), Torgrima Melluma Stene (Norwegia) i Toma van Outryve (Belgia), którzy przygotowali specjalnie dla festiwalowej publiczności spektakl: KORZENIE/ROOTS. W opowieści na trzy głosy, na którą złożą się zarówno opowieści zaczerpnięte z mitologii, jak i historie osobiste i rodzinne, Tom, Markus i Torgim zmierzą się z pytaniem: W jaki sposób się różnimy i jak się ma różnorodność wobec wspólnoty? Jeśli istnieje jakieś „kulturowe DNA“ – ten spektakl próbuje je odkryć.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie spotkanie z Maïmouną Jallow z Kenii, która jest opowiadaczką, dziennikarką i działaczką społeczną, współzałożycielką Positively African – organizacji, która zrzesza aktywistów, naukowców i artystów działających w Afryce na rzecz zmiany społecznej. Maïmouna opowie poruszającą historię o miłości, zdradzie i przyjaźni ŻONY PANA SEGI i ICH SEKRETNE ŻYCIE


Kulminacją Festiwalu będzie, jak zawsze, sobotnia NOC OPOWIEŚCI, na której wystąpią wszyscy goście Festiwalu a jej oprawę muzyczną zapewnią wspaniali artyści z grupy ROOMs - to projekt składający się muzyków ze Szwecji, Ukrainy, Polski i Mołdawii.


Jak zawsze nie zabraknie rodzinnych spektakli dla dzieci. Magda Lena Górska zaprezentuje spektakl dla najmłodszych widzów od 1,5 roku: ME VOILÀ!/OTO JA! – MAŁA FORMA Z AKORDEONEM.  W programie Festiwalu znajdą się spektakle inspirowane klasyką dziecięcej literatury: Beata Franowska opowie TAJEMNICZY OGRÓD z oprawą muzyczną  Sebastiana Krajewskiego,

a Marie Prete (Francja) MOJEGO PINOKIA. Nie tylko dla miłośnikówe sportu Jarek Kaczmarek zaprezentuje spektakl SKOCZKOWIE. TAJEMNICE MISTRZÓW, na podstawie swojej premierowej książki.

 

13. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI OPOWIADANIA

21–25 listopada

Instytut im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

www.festiwalopowiadania.org

 

PROGRAM FESTIWALU 2018

21 listopada, środa

10.00 oraz 11.30 Tykwa pełna magii – Agnieszka Ayşen Kaim i Gwidon Cybulski

19.00 Enarkhia. Opowieści o początku świata – Łukasz Szypkowski, Emilia Raiter, Olena Yeremenko

21.00 Opowieści pachnące kawą – Walter Diaz Ovalle (Kolumbia) i Aneta Cruz-Kąciak

 22 listopada, czwartek

10.00 oraz 11.30 Tajemniczy ogród – Beata Frankowska i Sebastian Krajewski

19.00 Kiedy nie widać drogi – Szymon Góralczyk i Karawana Opowieści

21.00 Sól ziemi. Obywatele 1918 – Małgorzata Litwinowicz i Jolanta Kossakowska

 23 listopada, piątek

10.00 Skoczkowie. Tajemnice mistrzów – Jarosław Kaczmarek

11.30 Królewna żabka. Wyprawa po zaczarowane jajo – Jaworowi ludzie: Katarzyna Żytomirska, Katarzyna Wińska, Katarzyna Szurman

20.00 Żony pana Segi i ich sekretne życie – Maïmouna Jallow (Kenia)

 24 listopada, sobota

12.30 Skoczkowie. Tajemnice mistrzów – Jarosław Kaczmarek

17.00 Mój Pinokio – Marie Prete (Francja)

19.00 Korzenie/Roots – 3Troubadours: Torgrim Mellum Stene (Norwegia), Markus Luukkonen (Finlandia), Tom van Outryve (Belgia)

22.00–3.00 NOC OPOWIEŚCI: goście Festiwalu i zespół ROOMs

 25 listopada, niedziela

10.30 oraz 11.30 Me voilà !/Oto ja! – Magda Lena Górska

13.00 Śpiewający dzban – Witold Vargas

17.00 Na końcu języka – Marie Prete i Magda Lena Górska

20.00 Twardowski i Johnson. Na rozstaju dróg – feat. Twardowski i Johnson

Organizator Festiwalu:

Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

Kontakt dla mediów: Jarosław Kaczmarek: opowiadacz@wp.pl, 506 738 207


Festiwal jest organizowany dzięki wsparciu M.St.Warszawy

Reklama
null