Portal

24.01.2019 – Trzy kobiety

Scena Miniatura

 

Trzy kobiety

 

Trzy reżyserki. Trzy aktorki. Trzy spojrzenia na życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego.

Magda Miklasz w Patrzę, patrzę, patrzę… zastanawia się nad tym, czy wpatrując się wystarczająco głęboko w obraz, da się dostrzec w nim człowieka? Jak bardzo tymczasowa jest sztuka i natchnienie? Czym są obrazy, z których ulatuje… dusza? Renata Piotrowska-Auffret w Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty przygląda się Teosi, żonie chorego artysty. Jak ona zapisałaby wspomnienia o Wyspiańskim? Jak mówiłaby o jego chorobie, o jego ciele? A Ewa Rucińska w Izolatce Konrada pyta, co znaczy Wyzwolenie w czasach ”późnej polskości”? Czy w 2018, jako naród i społeczeństwo możemy powiedzieć o sobie: wyzwoleni?

Trzy kobiety to wydarzenie z pogranicza teatru, performance’u, wykładu i choreografii eksperymentalnej. To trzy intymne spotkania z Mistrzem.

 

Patrzę, patrzę, patrzę...

Reżyseria: Magda Miklasz

Koncepcja i scenografia: Magda Miklasz, Amadeusz Nosal

Dramaturgia i wideo: Amadeusz Nosal

Performuje: Marta Waldera

Muzyka: Magda Miklasz i Marta Waldera

Pomoc scenograficzna: Szymon Wierzchowski

Producent: Bożena Sowa

 

Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty

Koncepcja, reżyseria, choreografia, teksty: Renata Piotrowska-Auffret

Wykonanie i współpraca: Aleksandra Osowicz

Muzyka: ludowa, Marcin Janus

Kostium i scenografia: Katarzyna Fabińska

Konsultacje merytoryczne: Monika Śliwińska

Wsparcie merytoryczne i trening (polskie tańce tradycyjne): Piotr i Bogumiła Zgorzelscy

Producent: Izabella Oleś

 

Izolatka Konrada

Reżyseria: Ewa Rucińska

Oprawa wizualna, kostium i rekwizyty: Stefania Chiarelli

Producent: Izabella Oleś

Występuje: Agnieszka Kościelniak

 

Trzy projekty pierwotnie powstały w ramach wydarzenia Labirynt zwany Wyspiański, części festiwalu Wyspiański wyzwala.

 

 

 

01.02.2019 – Imię róży

Duża Scena

 

Imię róży

 

Imię róży to historia kryminalna dziejąca się w średniowiecznym opactwie Benedyktynów. Franciszkanin Wilhelm z Baskerville i benedyktyński nowicjusz Adso z Melku próbują rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci mnichów i odnależć zakazaną księgę.

Jest to opowieść o miłości, która jest zabroniona. Czym jest taka miłość? Czy chodzi o miłość cielesną, czy duchową? A może chodzi o miłość do książek, do mądrości, wiedzy, o miłość braterską, miłość do Boga, a może o miłość, która prowadzi do zbrodni? Umberto Eco – pisząc o powodach napisania powieści – wyznaję, że „miał ochotę otruć mnicha“. Czy miłość w klasztornych murach może być zbrodnią? Czy miłość to trucizna?

 

Umberto Eco

Imię Róży

Tłumaczenie: Adam Szymanowski

Adaptacja i reżyseria: Radosław Rychcik

Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Asystent scenografa: Przemysław Czepurko

Muzyka i multimedia: Michał Lis, Piotr Lis

Światło: Paulina Góral

Choreografia: Jakub Lewandowski

Inspicjent, asystent reżysera: Bartłomiej Oskarbski

Producent: Agata Schweiger

Obsada: Tomasz Augustynowicz, Pola Błasik, Rafał Dziwisz, Maciej Jackowski,

Karol Kubasiewicz, Grzegorz Łukawski, Daniel Malchar, Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Krzysztof Piątkowski, Sławomir Rokita, Marcin Sianko, Feliks Szajnert,

Rafał Szumera, Jerzy Światłoń, Tadeusz Zięba.

 

 

 

15.02.2019, Wanda,

Foyer w Teatrze Słowackiego

 

Wanda

 

Gdyby Stanisław Wyspiański miał napisać swój biogram, z pewnością nie brakowałoby mu pozycji godnych wymienienia w rubryce „osiągnięcia”. Autor Wesela, Wyzwolenia, do tego uznany malarz, poeta i czwarty Wieszcz Narodowy nie ma się przecież czego wstydzić… Może jednak warto odwrócić wzrok od głównej kolumny tekstu i rzucić okiem na rubrykę „wpadki”. Jedno z miejsc w tym dziale niewątpliwie zajmuje Legenda – pierwszy dramat Wyspiańskiego – napisany z właściwą mu wiarą i rozmachem… i z niemal taką samą pasją schlastany przez krytykę.

Dysponując nie tylko tekstem Legendy, ale także zapisami korespondencji Wyspiańskiego z przyjaciółmi oraz licznymi – i bez wyjątku negatywnymi – wypowiedziami ówczesnej krytyki, rekonstruujemy pierwsze kroki, jakie krakowski wieszcz stawiał w świecie dramatu. Obserwujemy Wyspiańskiego zmagającego się z dziwnym i dawnym językiem staropolskich bohaterów, komponującego własną muzykę do spektaklu, a nawet przerabiającego na potrzeby Legendy fortepian.

 

Wanda

Tekst: Sandra Szwarc/Stanisław Wyspiański

Muzyka: Karol Nepelski

Reżyseria: Małgorzata Warsicka

Produkcja: Bartosz Jelonek

Obsada: Hanna Klepacka, Anna Paruszyńska, Marcin Kalisz, Tadeusz Zięba

 

Projekt pierwotnie powstał w ramach wydarzenia Labirynt zwany Wyspiański, części festiwalu Wyspiański wyzwala.

 

 

01.03.2019 – Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Scena MOS

 

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

 

Ta zionąca seksizmem i zwykłym chamstwem książka przez ponad 16 lat od pierwszego wydania zdążyła się już zestarzeć i nieoczekiwanie stać aktualna na nowo. W dobie wychodzących spod ziemi demonów nacjonalizmu Wojna polsko-ruska Doroty Masłowskiej nabiera porażającego, jadowitego blasku.

W naszej adaptacji tę historię, historię pewnej bzdurnej, lub zupełnie nie bzdurnej, wojny, wojny z ruskami, z wszelkim obcym, oraz historię głównego bohatera, Silnego, opowie pięć dziewczyn, które spotkał na swojej popapranej drodze pierwszy dresiarzo-husarz Rzeczypospolitej.

 

Dorota Masłowska

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Paweł Świątek

Scenografia: Marcin Chlanda

Muzyka: Dominik Strycharski

Obsada: Karolina Kazoń, Anna Paruszyńska, Marta Konarska, Natalia Strzelecka, Marta Waldera, Katarzyna Zawiślak-Dolny

 

Kwiecień 2018 – Turnus mija, a ja niczyja; Scena MOS

 

Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna

 

Kolejny turnus w domu zdrojowym. Nowi kuracjusze przybywają do źródeł, by podreperować zdrowie, uczęszczać na zabiegi i gimnastykę, chodzić na spacery, a przede wszystkim tańczyć. Ordynatorem ośrodka jest Józef Dietl, lekarz wybitny. Lekarz, który rozumie, że leczenie nie może się udać bez miłości, czy choćby sanatoryjnego romansu. Stworzył więc przepis na eliksir, który pozwala poczuć pierwsze upojenie nawet tym, którzy zdążyli już powrócić do pieluch. Przepis… który zgubił, i teraz poszukuje go po ośrodku, próbując przypomnieć sobie jego skład. Wraca pamięcią do czasów i miejsc, gdy starał się go stworzyć. Podróżuje w przeszłość mityczną i historyczną… a kuracjusze jak najsumienniej poddają się rygorowi diet i ćwiczeń, by odzyskać utraconą formę, a popołudniami rzucają w wir towarzyskiego życia.

Być może zagadka eliksiru pozwoli cofnąć czas? Być może czas jest jednak dobry taki, jaki jest – kiedy właśnie teraz, na emeryturze, niedomagające ciało ma jeszcze jedną szansę na miłość, a jeszcze lepiej: na seks. 

 

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Scenografia i kostiumy: BRACIA

Charakteryzacja: Kacper Rączkowski

Fortepian: Weronika Krówka

Światła: Jędrzej Jęcikowski

 

 

Maj 2019 – Lalka

Duża Scena

 

Lalka

 

Tradycyjne wartości wyczerpały się, pozytywizm okazał się utopią, modernizm nie wykształcił jeszcze swoich narzędzi. W takich warunkach ludzie za wszelką cenę próbują dopiąć swoich celów. Aktywność ta jednak nie opiera się na czystości intencji i ludzkich namiętności, bardziej przypomina szamotaninę szaleńca. Tu światem nie rządzi ani pieniądz, ani miłość. Wszystkie działania zdają się podtrzymywaniem jakiejś iluzji. Nawet państwo jest czysto iluzoryczne. Jaka to iluzja? Dlaczego jest tak cenna? Dlaczego wszyscy jej tak pożądają, choć pożądanie to jest całkowicie wyniszczające? Czyż ten fantazmatyczny obiekt pożądania nie jest słodką obietnicą posiadania władzy? Władzy wykraczającej poza świat wartości i międzyludzkich relacji. Władzy, która swą siłę czerpie z urojenia? Czyż nie tym jest właśnie ów mityczny „metal lżejszy od powietrza”?

 

Bolesław Prus

Lalka

Adaptacja i dramaturgia: Tomasz Cymermann

Reżyseria: Wojtek Klemm

Scenografia: Magdalena Gut

Kostiumy: Julia Kornacka

Muzyka: Albrecht Ziepert

Producent: Bartosz Jelonek

 

 

8 i 9.06.2019 – Smok!

Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu

 

Smok!

 

Zafascynowani światami z Hobbita, Harrego Pottera czy Shreka zapominamy o naszej rodzimej mitologii: o naszych prasłowiańskich bogach, bohaterach i bestiach. Żyją oni w naszej świadomości najczęściej tylko w zinfantylizowanej, odpustowej formie. A gdyby spróbować faktycznie wybrać się do tamtego świata?

IX wiek. Początki państwa polskiego. Woj Krak zostaje królem nowego państwa i zasiada na tronie w grodzie zwanym na jego cześć Krakowem. W mądrym rozwoju państwa pomagają staremu już władcy jego dzieci: Lech, Krak oraz Wanda. Łąki zamieniają się w pastwiska, lasy w pola uprawne. Prastare siły natury z bólem znoszą te zmiany. Do czasu kiedy topory docierają do świętego gaju. Wtedy nad Krakowem pojawia się… smok. Pustoszy ziemie, zabija zwierzęta i ludzi. Przerażony lud zaczyna składać bestii ofiary. A rządzący szukają sposobu, jak ją pokonać.

 

Smok!

Tekst i reżyseria: Jakub Roszkowski

Scenografia: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Stefan Wesołowski; wykonanie: Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego

Ruch sceniczny: Maćko Prusak

 

Spektakl dla widzów od 8 lat.

Reklama
null