Portal

Woda nazywana bywa eliksirem życia. Warto wiedzieć, że w ciele dorosłego człowieka może stanowić nawet ok. 70% jego masy. Jednak w ciągu dnia nasze ciało szybko ją wytrąca, nie tylko poprzez wysiłek fizyczny lub przebywanie w wysokiej temperaturze, lecz także przez trawienie, a nawet oddychanie. Dlatego jej regularne uzupełnianie jest niezwykle ważne. Dowiedz się, jak właściwe uzupełniać zawartość wody w organizmie oraz który jej rodzaj jest najlepszy do picia!

Funkcje wody w organizmie

Woda w ciele człowieka odpowiada za prawidłowy przebieg wielu ważnych procesów, w tym usuwania toksyn czy transportowanie oraz wchłanianie składników odżywczych. Wpływa również na usprawnienie procesów trawiennych oraz zachowanie właściwej temperatury ciała. Jest także ważnym składnikiem płynów ustrojowych oraz mięśni, a przy tym odpowiada za ruchomość stawów.

Odpowiednia zawartość wody w organizmie pozwala również chronić najważniejsze narządy, w tym między innymi mózg.

To właśnie z tych względów człowiek nie jest w stanie przetrwać bez wody dłużej niż 10 dni. Co więcej, groźne dla zdrowia może być nawet niewielkie odwodnienie. Jakie skutki niesie ze sobą zbyt niska zawartość wody w ciele człowieka?

Niska zawartość wody w ciele człowieka - jakie konsekwencje ze sobą niesie?

Już przy zmniejszeniu zawartości wody w ciele człowieka o 1% odczuwamy silne pragnienie. Do pierwszych objawów należą także zawroty i bóle głowy, brak apetytu, suchość śluzówek i jamy ustnej, wzdęcia oraz rzadsze oddawanie moczu. Może towarzyszyć im również nadmierna senność lub przeciwnie, silne pobudzenie. Kolejnym etapem odwodnienia jest utrata elastyczności skóry, gorączka, zmniejszona potliwość i niższe napięcie gałek ocznych, a także przyspieszona akcja serca. Jeżeli organizm w dalszym ciągu nie otrzyma wystarczającej ilości płynów, objawy mogą być już znacznie poważniejsze, w tym drgawki, znaczny spadek ciśnienia, a nawet utrata przytomności. W skrajnych przypadkach odwodnienia konieczna może być hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii.

Woda do picia - zalecane dzienne spożycie

Powszechne jest przekonanie, że człowiek powinien spożywać ok. 2 litrów wody dziennie. Jednak ta wartość jest jedynie uśredniona. Aby uzyskać bardziej precyzyjną zalecana ilość płynów, należy dostarczać organizmowi ok. 30 ml na każdy kilogram masy ciała lub 1 ml płynu na każdą spożywaną kcal. Zatem 2 litry wody teoretycznie powinny być odpowiednią ilością dla osoby o masie ciała ok. 67 kg.

Na zawartość wody w ciele człowieka wpływ mają również inne czynniki. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę również między innymi wiek, płeć i aktywność fizyczną. Dodatkowa ilość płynów będzie natomiast istotna u osób uprawiających sport lub pracujących fizycznie. Ważna jest również dieta oraz spożycie innych płynów. Podczas gdy owoce i świeżo wyciskane soki często dobrze nawadniają organizm, kawa, herbata czy alkohol sprawiają, że zalecana ilość wody dla danej osoby może być znacznie wyższa.

Woda do biura - zadbaj o zdrowie swoich pracowników

Aby woda w ciele człowieka mogła pełnić swoje funkcje, musi być regularnie dostarczana organizmowi. Niestety, wiele osób zapomina o tym w ciągu dnia, zwłaszcza gdy zajęte są one ważnymi sprawami, np. wypełnianiem obowiązków służbowych. Sposobem na to jest zapewnienie pracownikom stałego dostępu do wody pitnej. Na rynku można znaleźć różne opcje, jednak do najpopularniejszych z pewnością należą dystrybutory wody. To niezwykle wygodne rozwiązanie, polegające na zamówieniu do biura odpowiedniego urządzenia oraz stałych dostaw wymiennych butli z wodą. Jego ogromną zaletą jest również sprawdzone źródło pochodzenia wody. Ta dostarczana przez pracowników Get Fresh wydobywana jest w Rzeniszowie, niedaleko Częstochowy na terenie czystym ekologicznie. Woda źródlana Dar Natury jest odpowiednia dla każdego dzięki właściwej ilości składników odżywczych, dlatego doskonale nadaje się do przestrzeni biurowych.

Woda w ciele człowieka odpowiada za wiele jego najważniejszych funkcji. Dlatego jedynie systematyczne jej uzupełnianie jest w stanie utrzymać organizm w zdrowiu, a nam zapewnić dobre samopoczucie.

Reklama
null