Portal

Afty to drobne owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej, które są dość bolesne. Szczególnie, że błona śluzowa w buzi stale jest naruszana przez przyjmowanie pokarmów i płynów. Możesz jednak skutecznie i zaledwie w parę dni wyleczyć afty. Leki znajdziesz często w aptekach bez recepty. Zobacz, jak działa lek na afty i jak szybko się ich pozbyć?



Czym są afty?

Afty to owrzodzenia, drobne ranki, które powstają w Twojej jamie ustnej. Mogą pojawić się na wewnętrznych częściach policzków czy na języku. Afty trzeba odróżnić od pleśniawek, które są znacznie mniej bolesne i szybciej się goją. Raczej nie pojawiają się na podniebieniu czy na samych dziąsłach. Chorobę tę często określa się jako aftowe zapalenie jamy ustnej.

A skąd biorą się afty? Aft nie tworzą bakterie, ani grzyby. Wciąż trudno jednoznacznie określić przyczynę problemu. Uznaje się, że afty mogą mieć podłoże genetyczne, bo często występują rodzinnie. Oprócz tego za przyczyny aft uznaje się uszkodzenia błony śluzowej w jamie ustnej, niedobór witaminy B12, a także problemy z hormonami czy też ingerencję w układ hormonalny, taką jak antykoncepcja hormonalna. Często afty towarzyszą spadkowi odporności organizmu, dlatego mogą towarzyszyć przeziębieniu lub grypie, a także miesiączce u kobiet.

Afty nie są groźne, lecz dość bolesne. Nawet mała ranka może powodować spory ból w jamie ustnej. Na aftach często pojawia się białawy lub żółtawy nalot. Ranki mogą się też sączyć. Afty leczą się same i znikają do 2 tygodni. Duże afty mogą jednak goić się nawet do 4 tygodni. Jeżeli jednak chcesz przyspieszyć proces leczenia, możesz sięgnąć po odpowiedni lek na afty.

Jak działa lek na afty?

Nie istnieje jeden, skuteczny lek na afty, po którym zmiany znikną, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Leki na afty przede wszystkim zmniejszają dyskomfort, jaki powodują zmiany w jamie ustnej. Afty utrudniają codzienne funkcjonowanie, szczególnie przy jedzeniu. Dlatego często leki na afty skupiają się na znieczuleniu miejsca z aftą lub też chronieniu go przed dostaniem się do niego jedzenia, szczególnie kwaśnego – ono bardzo zwiększa ból.

Lek na afty może zawierać poliwinylopirolidon, który tworzy otoczkę ochronną i zabezpiecza to miejsce błony śluzowej przed dostaniem się do niej jedzenia czy picia. W ten sposób afta może szybciej się wyleczyć.

Lek na afty dla dorosłych i dla dzieci, może zawierać także substancje znieczulające dane miejsce na błonie śluzowej. Dodatkowo, lek na afty dla dzieci i dorosłych, którzy noszą aparaty ortodontyczne czy protezy, mogą zawierać witaminy z grupy B. Ochraniają one błonę śluzową jamy ustnej, która może być często narażona na afty przez obecność ciał obcych w buzi.

Co na afty wybrać?

Jaką formę może mieć środek na afty? Leki na afty mogą występować zarówno w formie do stosowania miejscowego, np. może być to żel, maść lub krem, przykład: https://drmax.pl/kategorie/higiena-jamy-ustnej/afty-plesniawki-stany-zapalne. Popularne są także plastry na afty, szczególnie skuteczne, jeżeli afty pojawiają się na wargach.

Możesz także stosować lek na afty w formie tabletek. Te sprawdzają się szczególnie, jeżeli afty często nawracają w związku z noszoną protezą czy aparatem ortodontycznym.

Jeżeli dokuczają Ci afty, skontaktuj się ze swoim stomatologiem. Specjalista może polecić Ci najlepszy dla Ciebie lek na afty. Choć afty goją się same, mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego możesz sięgnąć po jeden ze środków na afty, które pomogą Ci przyspieszyć proces kuracji.

Źródła:

https://drmax.pl/blog-porady/afty-u-doroslych-to-nie-wyglada-dobrze-jak-zapobiegac-aftom//?rnd=5c599c26b663b8.94952694

 

Reklama
null