W podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej czynny jest Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci. Fascynujący spektakl przeprowadza młodego widza przez najważniejsze wydarzenia w 1050-letniej historii, której początkiem jest Chrzest Polski, a tłem działanie Opatrzności w dziejach naszej Ojczyzny i narodu.
Dwieście figur, w tym pięćdziesiąt ruchomych, dwadzieścia cztery sceny w trzech aktach, pasjonująca narracja napisana przez Zbigniewa Lisowskiego i Malinę Prześlugę, dostosowana do wieku odbiorców, znakomita scenografia autorstwa Mikołaja Maleszy, który ma ogromny dorobek twórczy prezentowany na wielu scenach teatrów dramatycznych i lalkowych, porywająca muzyka, skomponowana przez Grzegorza Urbana – wszystko to przykuwa uwagę młodego widza przez trwające 45 minut przedstawienie i przekonuje, że historia wcale nie musi być nudna!
To niezwykłe dzieło łączy w sobie tradycyjny przekaz teatralny z najnowocześniejszymi technikami multimedialnymi w sposób tak perfekcyjny, że wciąga nie tylko młodsze i starsze dzieci, ale i towarzyszących im rodziców oraz opiekunów.
Ogrom pracy wykonanej w ciągu dwóch lat przez czteroosobowy zespół rzeźbiarzy i malarzy z teatru „Baj Pomorski” (lalki zaprojektował autor scenografii) przyniósł efekty godne podziwu – wspaniałą historię naszej Ojczyzny opowiedzianą w przystępny a zarazem poruszający wyobraźnię sposób.
W trzech kolejnych odsłonach widzowie poznają postacie, które miały ważny wpływ na bieg polskiej historii. To Mieszko I, Jadwiga i Jagiełło, Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Józef Piłsudski, ks. Ignacy Skorupka, św. siostra Faustyna, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II.
Akt pierwszy ukazuje chrzest Polski w 966 roku, ślub królowej Jadwigi z Władysławem Jagiełłą, pierwszy rozbiór Polski i uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji.
Druga odsłona opowiada o licznych zrywach niepodległościowych i cierpieniach narodu polskiego na drodze ku wolności. Przedstawia powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, następnie Bitwę Warszawską, tragedię II wojny światowej, poświęcenie św. Maksymiliana Kolbego i heroiczną walkę powstańców warszawskich.
Część trzecia przeprowadza młodych widzów przez najnowszą historię Polski: uwięzienie prymasa Wyszyńskiego, wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego pełną mocy homilię na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie, męczeńską śmierć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i wybory w 1989 r., które zapoczątkowały drogę do pełnej suwerenności naszej Ojczyzny.
Młodzi widzowie – a od dnia otwarcia Teatru XXI Wieku dla Dzieci było ich już kilkanaście tysięcy –wychodzą ze spektaklu nie tylko z solidną dawką historycznej wiedzy, lecz także z mocnym przekonaniem, że mimo największych przeszkód,jakie musieli pokonywać nasi przodkowie w trudnych dziejach Ojczyzny, nad Polską czuwa Opatrzność, a pod Jej opieką historia źle skończyć się nie może!
Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci jest otwarty dla grup zorganizowanych (od 10 do 25 osób) w dni powszednie codziennie w godz. 10.00–17.00.W niedzielę oczekujemy na widzów od 13.00 do 18.00. Wejście o każdej pełnej godzinie.
Natomiast w niedzielę na spektakl rozpoczynający się o godzinie 12.15 zapraszamy widzów indywidualnych.
Bilety można kupić w punkcie informacyjnym Centrum Opatrzności Bożej, przy ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa lub zamówić (od poniedziałku do piątku) telefonicznie pod nr. 883 343 040.
Zapraszamy też od odwiedzania strony internetowej Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci: www.dladzieci.centrumopatrznosci.pl