Portal

Już 1 grudnia o godzinie 10:00, w centrum Warszawy odbędzie się nieodpłatna Konferencja Mind Your Mind. Jest to efekt miesięcy pracy czterech licealistek w różnych stołecznych szkół, którym nie jest obojętny poziom polskiej edukacji dotyczącej zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Celem niekomercyjnego, edukacyjnego projektu - Konferencji Mind Your Mind - jest zwiększenie świadomości młodych ludzi dotyczącej zaburzeń psychicznych.


O tych tematach nie uczą się oni w szkole, mimo że dotyczą ich wszystkich.


1/6 młodych osób ma problemy związane ze zdrowiem psychicznym, ale jedynie mniej niż 20% z nich otrzymuje właściwą pomoc.


W formularzu zgłoszeniowym, o którego wypełnienie proszą organizatorki wydarzenia, zawarte jest otwarte pytanie: “Jak postrzegasz jakość edukacji młodych ludzi dotyczącą zdrowia psychicznego?”. Co przerażające, dokładnie 100% odpowiedzi wskazuje na to, że jest ona dramatycznie niska.


Oto jedna, przykładowa z nich: “Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, ponieważ uważam, że edukacja młodych ludzi dotycząca zdrowia psychicznego nie istnieje. W szkołach tematy problemów psychicznych nie są poruszane, dlatego młodzi ludzie często pozostają z nimi sami, a rówieśnicy nie wiedzą jak im pomagać,

bo nikt ich tego nie uczy.”


Właśnie z powyższych powodów, poprzez występy prelegentów i prelegentek będących specjalistami w tych dziedzinach, warszawskie licealistki chcą przybliżyć przyczyny zaburzeń psychicznych, ich przebieg oraz sposób leczenia. Pragną także przedstawić sposoby na ograniczenie stresu, ale równocześnie walkę z jego objawami. Co niezwykle ważne, będą rozpowszechniać też informacje o bezpośredniej pomocy osobom chorym.


O czym m.in. opowiedzą eksperci i ekspertki? Na konferencji zgłębione zostaną tematy takie jak m.in.: “Depresja wśród młodych - epidemia XXI wieku, czy może nadużywany termin?”, „Nie daję już rady, nie mam siły żyć! - co robić?!”, “Stany lękowe - czy ja umieram?!”, “Zdrowie psychiczne - instrukcja obsługi. Czego ważnego nie uczą nas w szkole?”, “Leki psychotropowe - fakty i mity”.


Na prelekcje psychologów, psychiatrów, czy psychoterapeutów zaproszeni są wszyscy, dla których ważne jest ich zdrowie.


Organizatorki działają jako młodzież i dla młodzieży, wstęp jest oczywiście nieodpłatny.


-”Informacja o wydarzeniu dotarła już do ponad 32,7 tysiąca osób. To dla nas niezwykle ważne, gdyż pokazuje ogrom zainteresowania inicjatywą. Osobiście jednak czekam na dzień, kiedy takie konferencje przestaną być niezbędne, bo przynajmniej o najważniejszych zagadnieniach będziemy się dowiadywać w szkole.” - mówi jedna z organizatorek, Gabriela Grzelak.


Projekt finansuje m.in. m.st. Warszawa, a w gronie patronów znalazła się Szkoła Liderów, Fundacja Civis Polonus, Magazyn Psychologiczny Charaktery, Elab Poland - merytorycznie o edukacji za granicą, czy Nastoletni Azyl.


Zapraszamy do zapoznania się z ofertą wydarzenia Konferencji Mind Your Mind: https://www.facebook.com/events/434802013891818/ oraz jej profilem facebook: https://www.facebook.com/mindyourmindconf/

 

Tekst oraz grafika: Gabriela Grzelak


Reklama
null