Portal

Kiedy mija czas zauroczenia partnerem i przychodzi codzienne życie, często okazuje się, że z czasem pojawiają się konflikty i napięcia. Bardzo często są one wynikiem niewłaściwej komunikacji lub jej braku. W jaki sposób można to naprawić?

Zła komunikacja w związku – jak się objawia?

Na początku należy podkreślić, że konflikty i kłótnie wcześniej czy później zdarzają się każdej, nawet najbardziej kochającej się parze. Różne zdania i spory z tym związane jednak mijają, jeśli partnerzy potrafią o nich otwarcie rozmawiać.

Związek powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, więc partnerzy nie powinni mieć obiekcji informować drugą stronę o swoich obawach, troskach, ale także oczekiwaniach, potrzebach czy wymaganiach.

Ukrywanie emocji i niemówienie o nich prowadzi do narastającej frustracji, co nie jest pomocne dla utrzymania zdrowej relacji. Zaburzona komunikacja wynika też z tego, że w czasie kłótni strony próbują przeforsować swoje racje, narzucić swój punkt widzenia i finalnie postawić na swoim.

Często zdarza się też tak, że partnerzy czy małżonkowie, zamiast rozwiązywać problemy od razu, gdy się pojawią, „zamiatają je pod dywan”. Po kłótni przychodzą więc ciche dni, a z czasem bez przepraszania się czy otwartej rozmowy o tym, co między nimi zaszło, wszystko wraca do normy, jakby nic się nie stało. Takie działanie często prowadzi do ukrywania żalów i urazów, które mogą wybuchnąć ze zdwojona siłą przy okazji kolejnej kłótni. Dlatego rozwiązaniem jest często terapia dla par.

Komunikacja w związku – z czego się bierze?

Nie bez powodu często mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Płeć często determinuje sposób postrzegania świata, jednak sztuką jest nauczenie się życia razem pomimo różnic. Dwoje ludzi rozpoczynających wspólne życie powinno akceptować odmienność partnera, zamiast na siłę próbować dopasować go do swojego szablonu.

Takie postępowanie wcześniej czy później rodzi bunt drugiej strony i konflikt jest gwarantowany. Należy więc szanować inność partnera, dać mu przestrzeń i wolność bycia sobą, akceptować zarówno wady, jak i zalety. W przeciwnym razie może on się czuć atakowany i im bardziej druga strona będzie go chciała zmienić, tym bardziej będzie oo oponował. Zła komunikacja to także wyraz braku zrozumienia w związku i często jest wynikiem braku umiejętności słuchania. Strony wymieniają informację, skupiając się jedynie na swoich komunikatach, zamiast skoncentrować się na odpowiedziach drugiej strony, zadawać jej pytania. Kobiety mają też tendencję do niemówienia wprost, przez co partner często źle interpretuje intencje.

Na czym polega terapia dla par?

Jeśli dwoje ludzi mimo chęci naprawy związku nie potrafi ze sobą rozmawiać czy jasno komunikować swoich potrzeb drugiej stronie, pomocna może być terapia dla par.

Psycholog, który ją prowadzi, zwykle stara się poznać stanowiska obu stron osobno, a potem zaprasza ich na wspólne spotkania, w trakcie których starają się wypracować nowy sposób komunikacji. Jednak na tym terapia się nie kończy. Ważną częścią terapii jest też praca w domu. Partnerzy mają więc do wykonania zadania, a na kolejnych spotkaniach z terapeutą muszą poinformować go o jego rezultatach.  

Reklama
null