Portal

Pani Dorota Wrona z portalu http://www.poprawaprac.pl świadczy usługi poprawy plagiatu oraz pomocy w zakresie korekty i pisania prac magisterskich i licencjackich. W wywiadzie opowie na czy dokładnie polega ta „pomoc” i czy taka działalność jest legalna.

Na jaką pomoc z Pani strony mogą liczyć studenci?

Obecnie najczęściej pomagam studentom w poprawie ich prac magisterskich i licencjackich. Zgłaszają się do mnie osoby, którym promotor odrzucił pracę, a oni nie są w stanie sprostać jego wymaganiom. Uwagi promotora najczęściej dotyczą błędów merytorycznych w pracy, braków elementów, takich jak na przykład definicje, klasyfikacja, kryteria diagnostyczne albo wstęp i zakończenie. Bardzo wielu studentów zgłasza się także do mnie po pomoc w poprawie plagiatu.


Na czym dokładnie polega ta „pomoc”?

Informacje o tym jak poprawić plagiat w obecnym systemie antyplagiatowym (JSA) można znaleźć na mojej stronie: http://www.poprawaprac.pl/jak-poprawic-plagiat-w-systemie-jsa-instrukcja-krok-po-kroku . Materiały na ten temat udostępniam bezpłatnie. Tak naprawdę, obecny system jest na tyle dokładny, że fragmenty rozpoznane jako plagiat trzeba w całości sparafrazować, w taki sposób aby w pracy powstała nowa „baza słów”. Najprostsze zabiegi stylistyczne, takie jak zmiana szyku zdania, albo użycie synonimów mogą być niewystarczające, ponieważ system rozpoznaje semantyczne podobieństwo i jest bardzo dokładny. Za opłatą dokonuję skutecznej parafrazy i obniżam współczynnik plagiatu do takiego poziomu, aby praca mogła zostać zaakceptowana przez promotora.


Jakie jeszcze usługi Pani wykonuje?

Największy problem studenci mają zazwyczaj z analityczną częścią ich pracy. Wymagania w tym zakresie zależą od kierunku studiów. Praca magisterska z psychologii powinna zawierać badania własne, w których wykorzystuje się dość zaawansowane metody statystyczne. Studenci zgłaszają się po pomoc zarówno w zakresie samych obliczeń i ich interpretacji jak i części metodologicznej czyli określenia pytań i hipotez badawczych oraz wybrania narzędzi do pomiaru określonych zmiennych. Natomiast analiza na studiach ekonomicznych wymaga prawidłowego zgromadzenia i wyselekcjonowania ogólnie dostępnych danych lub danych uzyskanych od konkretnej firmy oraz opracowania na ich podstawie wskaźników ekonomicznych, wykonania analizy dyskryminacyjnej lub porównawczej oraz innych obliczeń. Na studiach pedagogicznych i socjologicznych często badania przeprowadza się w oparciu o ankietę własną i wykorzystuje wskaźniki z zakresu statystyki opisowej.


A jak wygląda kwestia prawna – czy takie usługi są zgodne z prawem?

W tym zakresie można się powołać na art. 115 ust. u.p.a.p.p. Wynika z niego, że nie zgodny z prawem jest handel cudzymi pracami dyplomowymi oraz przypisywanie sobie cudzego autorstwa a także „wprowadzenie w błąd co do autorstwa”. W praktyce oznacza to, że przestępstwa dokonuje student, jeżeli przypisuje sobie autorstwo zamówionych u wykonawcy treści w celu uzyskania tytułu naukowego. Ciężko jest pociągnąć do odpowiedzialności prawnej wykonawcę, który na zlecenie studenta wykonał części, a nawet całość pracy, ponieważ większość osób wymaga od studenta deklaracji, że zamówiony tekst zostanie wykorzystany zgodnie z prawem. Natomiast co do poprawy plagiatu, to student zamawia jedynie redakcję wskazanego fragmentu tekstu. Ma prawo skorzystać z takiej usługi. Promotor otrzymując informację z raportu programu antyplagiatowego, o wysokim współczynniku plagiatu wie, że student złamał prawo, a dając mu możliwość „poprawy współczynnika” przymyka na to oko. Można zatem powiedzieć, że uczelnie stwarzają możliwość uzyskania dyplomu na drodze przestępstwa. Jednak i ta kwestia nie jest oczywista, gdyż każda praca naukowa musi być napisana w oparciu o inne źródła. Definicja plagiatu nie jest precyzyjna. Kiedy w pracy wykryto fragmenty „kopiuj – wklej” sprawa jest jasna, ale kiedy w tekście występuje „semantyczne podobieństwo”, ale jest poprawne odniesienie do źródła, trudno postawić granicę między plagiatem a tekstem autorskim, napisanym w oparciu o źródła.

 

Czy warto korzystać z Pani usług?

Pomocy studentom, na każdym etapie pisania pracy, ma obowiązek udzielić promotor, nieodpłatnie. Jeżeli więc student chce samodzielnie napisać pracę, powinien starać się ten przywilej wyegzekwować we współpracy z opiekunem naukowym. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jest to niemożliwe, ponieważ np. studentowi brakuje podstawowej wiedzy, albo dostęp do pomocy ze strony promotora jest z różnych powodów ograniczony. Warto wtedy sięgnąć po oferowane przeze mnie usługi w zakresie pisania i poprawy prac magisterskich i licencjackich, żeby kilkuletni trud włożony w uzyskanie dyplomu nie został zaprzepaszczony. Zawsze jednak zachęcam do samodzielnej pracy i rozwiązywania problemów w oparciu o własną wiedzę i umiejętności. Zdobyte w ten sposób doświadczenie na pewno zaprocentuje w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że głównym celem studiów wyższych nie jest samo uzyskanie dyplomu, ale zdobycie wiedzy i umiejętności, które przełożą na naszą konkurencyjną pozycję na rynku pracy.

Reklama
null