Portal

Obowiązek jazdy na światłach mijania wszedł w życie 1 kwietnia 2007 roku. Od tego czasu kierowcy coraz częściej sięgają po zestawy automatycznych świateł do jazdy dziennej ponieważ są one zdecydowanie oszczędniejsze – pozwalają wydłużyć działanie świateł mijania oraz redukują zużycie paliwa, jednocześnie włączają i wyłączają się automatycznie co jest ogromnym udogodnieniem zwłaszcza dla zapominalskich kierowców. Odpowiedni model lamp do samochodu można znaleźć w kategorii światła do jazdy dziennej na iParts.pl.

Jakie wymogi prawne muszą spełniać światła do jazdy dziennej?

Podstawowym wymogiem bez którego nie powinno się montować świateł do jazdy dziennej jest homologacja dopuszczenia do ruchu drogowego. Właśnie ona stwierdza, że montaż produktu do samochodu jest bezpieczny zarówno dla kierującego jak również dla innych kierowców uczestniczących w ruchu drogowym. Homologacja powinna być przedstawiona w postaci nieusuwalnego oznaczenia: E lub RL.


Przepisy również obejmują odpowiednie umiejscowienie w pojeździe lamp do jazdy dziennej. Lampy powinny być umieszczone na takiej samej wysokości, symetrycznie względem osi pojazdu. Mierząc w linii prostej odległość od podłoża, nie powinna być mniejsza niż 25 cm od dolnej krawędzi światła, natomiast nie powinna przekraczać 150 cm od podłoża do górnej krawędzi lampy. Odległość między lampami nie może wynosić mniej niż 60 cm licząc od wewnętrznych krawędzi, wyjątkiem są samochody których szerokość jest mniejsza niż 130 cm w których ta odległość może wynosić 40 cm. Światła zgodnie z przepisami prawa, nie mogą wystawać poza obrys pojazdu oraz powinny być uruchomione i wyłączone wraz z zapłonem pojazdu.


Kolejnym obowiązkowym punktem jest automatyczne wyłączenie po załączeniu świateł mijania. Intensywność światła emitowana przez reflektor została określona na poziomie między 400 a 1200 kandeli przy powierzchni jednej lampy powyżej 20 cm kwadratowych.


Bardzo istotną zmianą w przepisach jest również możliwość włączenia świateł pozycyjnych tylnych, świateł obrysowych oraz oświetlenia tablicy rejestracyjnej wraz ze światłami dziennymi. Jest to możliwe i legalne tylko w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy do 31 grudnia 2019 roku. Samochody rejestrowane po tej dacie nie mogą wykorzystywać tej możliwości.

Światła do jazdy dziennej obowiązkowe w nowych samochodach?

W 2011 roku dyrektywa Unii Europejskiej nakazała, aby we wszystkich nowych modelach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3.5 tony światła do jazdy dziennej były standardowym, obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. W rzeczywistości dotyczyło to, tylko modeli samochodów które uzyskały homologację po 2011 roku. Niemniej każdy nowy model samochodu po 2011 roku jest już wyposażony w światła do jazdy dziennej. Dla samochodów które nie zostały fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej będą one idealnym uzupełnieniem. Odpowiednie światła do jazdy dziennej można kupić na iParts.pl

Reklama
null