Portal

W tym roku na ekrany wybranych kin Cinema City wejdą najpiękniejsze światowe opery w ramach projektu Aria on Screen. Już od 21 stycznia będzie można obejrzeć jedyną w swoim rodzaju interpretację „Rigoletto” na jeziorze Bodeńskim, w kolejnych miesiącach m.in. „Aidę”, „Czarodziejski flet” i wiele innych wspaniałych tytułów operowych.

 

Pasjonaci opery i wszyscy zaciekawieni tą formą sztuki będą mogli zobaczyć w kinie najbardziej wysmakowane widowiska operowe. A będzie, co oglądać! Na ekranach kin pojawią się tytuły, które znajdują się w żelaznym repertuarze każdego teatru operowego na świecie. Ogromny kinowy ekran zapewni doskonałe warunki, aby podziwiać talent światowego formatu gwiazd na deskach sławnych scen w mistrzowskiej oprawie muzycznej i scenicznej. Opery w kinie będzie można oglądać w polskim tłumaczeniu, co pozwoli na jeszcze głębszy odbiór i pomoże zrozumieć libretto. 

 

Celem projektu Aria on Screen jest popularyzacja opery jako scenicznego dzieła wokalno-instrumentalnego, którego istotą jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak balet, opera wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Patronat medialny nad wydarzeniami objęło „Twoje Miasto”.


Rigoletto to opera w trzech aktach – autorem libretta jest Francesco Maria Piave, a muzykę skomponował Giuseppe Verdi. Opera powstała na podstawie dramatu Wiktora Hugo Król się bawi i należy do klasyki podziwianej przez miłośników sztuki na całym świecie.


To, co w Rigoletto zachwyca, to świat, który, choć olśniewa i bawi, to jednak łatwo jest wyczuć w nim bolesne drugie dno. Jest to opowieść z czasów renesansowego dworu francuskiego – mamy więc miłość, porwanie, zemstę i w końcu śmierć – a wszystko z potężną dawką emocji, pośród dynamiki obrazów i mocnych brzmień.


W Rigoletto przedstawiony świat balansuje między powagą a kpiną, pozostawiając publiczność z barwnymi wspomnieniami niezwykłych uniesień dzięki fantastycznej muzyce Giuseppe Verdi.


Rigoletto na jeziorze Bodeńskim to przepiękne widowisko, które robi niesamowite wrażenie również ze względu na oryginalną scenografię ze sceną na wodzie oraz wykorzystaniem nowoczesnych technik i elementów, które dodają magii przedstawieniu. Ta interpretacja sztuki jest wystawiana w Austrii w Bregencji w ramach letniego festiwalu i co roku podziwia ją ponad 170 tysięcy ludzi.

 

Dzięki temu, że opery trafią na ekrany kin, więcej osób będzie miało szansę poczuć emocje płynące z zarejestrowanych na żywo największych arii, usłyszeć najdoskonalsze uwertury i zachwycić się mistrzowskimi układami choreograficznymi. Dla niektórych kinomanów będzie to pierwsze spotkanie z tą formą widowiska w miejscu, które odwiedzają na co dzień – być może pozwoli im to zakochać się w operach i rozwinie w nich nową pasję do muzycznych widowisk.


Rigoletto trafi na ekrany 21 stycznia w wybranych kinach Cinema City w kilku miastach Polski w wersji 2D. Tę i inne opery będzie można obejrzeć w Warszawie w kinach CC Arkadia, CC Promenada, CC Białołęka, CC Sadyba; w Poznaniu w CC Plaza; w Katowicach w CC Punkt 44; w Krakowie w CC Bonarka (+VIP hall) i CC Zakopianka; w Łodzi w CC Manufaktura; oraz we Wrocławiu w CC Wroclavia (+VIP hall)

Reklama
null