Portal

Frezowanie CNC w głównej mierze dotyczy obróbki metali, jednak proces ten jest niezwykle wszechstronny i umożliwia wytwarzanie niestandardowych, precyzyjnych części dla wielorakich branż. We frezowaniu CNC wykorzystuje się przeróżne materiały – od aluminium, mosiądzu i stali po szlachetne metale, takie jak złoto, iryd i platyna, a także tworzywa sztuczne i drewno. To sprawia, że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych i wydajnych metod obróbki.

Frezowanie CNC – co można uzyskać?

Ogólnie rzecz biorąc, frezarki CNC są bardzo efektywne, jeśli chodzi o prototypowanie, krótkoterminową produkcję skomplikowanych części oraz wytwarzanie precyzyjnych komponentów. Wsporniki montażowe, uchwyty, elementy precyzyjne, obudowy i zespoły, rozpórki i części konstrukcyjne są powszechnymi produktami wykonanymi na zamówienie przez frezowanie CNC. Te potężne maszyny oferują jednak wiele innych korzyści, w szczególności w zakresie manipulowania większością materiałów w bardzo wydajny sposób. Frezowanie CNC przekłada się nie tylko na jakość samych wyprodukowanych elementów, ale również ogranicza straty materiałów. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://sabner.pl/.


Ilość przedmiotów, jakie można uzyskać dzięki frezowaniu CNC, jest nieograniczona. Frezowanie CNC zapewnia największą precyzję i ma zdolność do utrzymywania bardzo wąskich tolerancji geometrycznych dla wielu aspektów kluczowych, takich jak średnica, rzeczywista pozycja, profil i płaskość. Dzięki coraz bardziej przystępnym cenowo maszynom i możliwości tworzenia szerokiej gamy skomplikowanych komponentów, frezowanie CNC jest popularnym rozwiązaniem w projektach od prototypów po produkcję w pełnej skali unikatowych części, z których korzysta się m.in. przy:

  • tworzeniu środków transportu,
  • realizowaniu niestandardowych projektów budowlanych,
  • produkowaniu urządzeń eklektycznych,
  • kreowaniu narzędzi medycznych,
  • opracowywaniu sprzętu telekomunikacyjnego.

W jakich materiałach można frezować?

Proces frezowania CNC najlepiej sprawdza się podczas obróbki wtórnej w celu zapewnienia funkcji wykończeniowych specjalnie zaprojektowanej części. To nie znaczy jednak, że nie może być również wykorzystywany do tworzenia niestandardowych projektów i części od początku do końca. Technologia frezowania CNC pozwala na pracę z szeroką gamą materiałów, w tym:

  • metalami,
  • tworzywami sztucznymi,
  • drewnem,
  • elastomerami,
  • ceramiką,
  • szkłem.

Podobnie jak w przypadku wszystkich procesów obróbki skrawaniem, przy wyborze materiału do frezowania należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak właściwości materiału (tj. twardość, wytrzymałość na rozciąganie i ścinanie oraz odporność chemiczną i temperaturową) oraz opłacalność obróbki konkretnego tworzywa. Kryteria te określają, czy materiał nadaje się odpowiednio do procesu frezowania CNC i do ograniczeń budżetowych związanych z rozpoczęciem produkcji. Wybrany surowiec stanowi o tym, jaki będzie rodzaj zastosowanych obrabiarek, wpływa na ich konstrukcję oraz sugeruje optymalne ustawienia maszyny.

 

Reklama
null