Portal

Czy wiedzieliście, że Świnoujście leży na 44 wyspach? A tutejsze plaże należą do najpiękniejszych na polskim wybrzeżu? Świnoujście to nie tylko ważny port morski, ale także niezwykle urokliwe miejsce na spędzenie letniego weekendu. Razem z Noclegowo.pl sprawdźcie, dlaczego warto wybrać się do Świnoujścia!

Nadmorskie uzdrowisko

Piękne i szerokie plaże Świnoujścia sprawiają, że miasto śmiało może konkurować o turystów z innymi nadmorskimi miejscowościami. Plaże są wyjątkowo zadbane, a wokół nich rozciągają się lasy, gdzie wytyczone są ścieżki rowerowe. Do kąpieli nie trzeba tam nikogo namawiać, bo dzięki ciepłym prądom morskim, temperatura wody w tym rejonie Bałtyku jest wyjątkowo komfortowa. Ze względu na łagodny nadmorski klimat oraz naturalne złoża borowiny i solanek, Świnoujście od lat pełni także funkcję uzdrowiska.


W pobliżu pięknego Parku Zdrojowego znajduje się wiele sanatoriów oraz domów wypoczynkowych, w których można skorzystać z zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Nie wolno zapominać, że Świnoujście jest niezwykle ważnym portem morskim. Można stamtąd wybrać się w rejs statkiem turystycznym lub zaplanować wycieczkę aż do Skandynawii.


W Świnoujściu znajdziecie także najwyższą w Polsce latarnię morską, która od ponad 150 lat dumnie strzeże wybrzeża. Natomiast wpływające do portu promy wita znany symbol miasta, czyli Stawa Młyny w kształcie wiatraka.

Zachwycające wyspy

Kolejnym istotnym powodem, dla którego warto wybrać się do Świnoujścia są właśnie wyspy. Unikalne w skali kraju położenie miasta na wyspach sprawia, że odkrywanie okolicy sprawi każdemu wiele frajdy. Trzy największe z nich to Wolin, Uznam oraz Karsibór i każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa.


To właśnie na Uznam znajdują się plaże i część uzdrowiskowa Świnoujścia. Jeśli natomiast poszukujecie spokoju i chcecie w ciszy kontemplować piękno przyrody, to wybierzcie się na Karsibór. Wytyczono tam wiele szlaków pieszych i rowerowych, a ciekawą atrakcją dla miłośników zwierząt będzie rezerwat ptaków Karsiborska Kępa. Sielankowy krajobraz wyspy i życie występujących tam gatunków ptaków można obserwować z wieży widokowej.


W granicach miasta znajduje się także część wyspy Wolin. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze warto wybrać się ze Świnoujścia do Wolińskiego Parku Narodowego. To tam można zobaczyć na żywo dostojnego bielika, a także żubry w wybudowanej w 1976 roku zagrodzie pokazowej. Malownicze klify oraz liczne jeziora sprawiają, że Wolin to świetna baza wypadowa dla zapalonych piechurów.

Wojskowa przygoda

Nie sposób nie wspomnieć o licznych budowlach militarnych, które rozsiane są po całym Świnoujściu. W XIX wieku miasto było pruską twierdzą i pełniło funkcję jednej z najważniejszych baz marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim. Po tamtych czasach zostały tam liczne zabudowania, które dzisiaj pełnią funkcję oryginalnych atrakcji turystycznych.


Jednym z ciekawszych miejsc jest Fort Gerharda, gdzie przewodnik oprowadza turystów w prawdziwym pruskim mundurze. Zarówno klimat miejsca, jak i interesująca forma zwiedzania pozwala poznać historię fortu i na chwilę przenieść się w czasie.


Warto zajrzeć także do Fortu Anioła, w którym na uwagę zasługuje dobrze zachowana pruska architektura wnętrz, a także liczne eksponaty historyczne. Jeśli natomiast szukacie przygody, to koniecznie udajcie się do Podziemnego Miasta na Wyspie Wolin. Są to owiane tajemnicą schrony wojskowe z czasów Zimnej Wojny, które połączone siecią korytarzy tworzą prawdziwy labirynt. Zwiedzając obiekt z przewodnikiem można zobaczyć pomieszczenia dowódców, maszynownię oraz prowizoryczny szpital. To prawdziwa gratka dla fanów militarnych atrakcji!


Okazuje się, że Świnoujście kryje w sobie cały wachlarz możliwości. Ponieważ jest to jeden z ważniejszych portów morskich w Polsce, o jego walorach turystycznych często się zapomina. Warto zarezerwować nocleg tuż przy ulicy Zdrojowej na Noclegowo.pl i przekonać się samemu o uroku Świnoujścia.

Reklama
null