Portal

Wysypka skórna jest zjawiskiem, z którym prawie każdy z nas miał do czynienia. Przyczyn wysypki może być bardzo wiele, jednak najbardziej narażone na nią są osoby o skórze wrażliwej. Czym cechuje się skóra wrażliwa i dlaczego jest podatna na wysypkę?

Czym jest wysypka skórna?

Wysypka skórna to wszelkiego rodzaju wykwity, które pojawiły się na powierzchni skóry w wyniku:

  • reakcji alergicznej na określone czynniki,
  • kontaktu z preparatem chemicznym,
  • spożycia leków, które wywołały zatrucie,
  • szczepienia ochronnego,
  • występowania w organizmie choroby zakaźnej.

Diagnoza dotycząca przyczyny wysypki stawiana jest zazwyczaj na podstawie wyglądu powstałych wykwitów. Przykładowo, jeśli u osoby dotkniętej wysypką występują swędzące grudki czy bąble, mamy na ogół do czynienia z reakcją alergiczną.


Wysypka, pomimo że wygląda nieestetycznie, jest sygnałem ze strony organizmu, dzięki któremu mamy możliwość podjęcia odpowiednich działań leczniczych. Jeśli zauważymy u siebie plamy, krosty czy pęcherze niewiadomego pochodzenia, nie powinniśmy tego lekceważyć, ponieważ zazwyczaj świadczą one o złym stanie naszego zdrowia.

Skóra wrażliwa – czym się charakteryzuje?

Każdy z nas posiada określony poziom wrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak np. mróz, promienie słoneczne lub substancje zawarte w kosmetykach. Wrażliwość skóry to kwestia indywidualna i bardzo istotne w jej pielęgnacji jest, aby wiedzieć, jak reaguje ona na różnorodne preparaty i uwarunkowania atmosferyczne.

 

Skóra wrażliwa, którą posiada część społeczeństwa, odznacza się przede wszystkim hiperreaktywnością, czyli szybkim i nadmiernym reagowaniem na bodźce zewnętrzne. Jednym z rodzajów reakcji na oddziałujące na nią czynniki są wysypki skórne, które w razie braku podjęcia właściwych działań często powracają. Występowanie skóry wrażliwej ma na ogół podłoże genetyczne, jednak zazwyczaj wpływ na wzmożoną wrażliwość mają hormony i nadmierny stres. Czynnikami, które bezpośrednio przyczyniają się do występowania skóry wrażliwej, są:

  • nadmierna przepuszczalność skóry,
  • zbyt duża reaktywność naczyń krwionośnych.

Skutkiem nadmiernej przepuszczalności jest możliwość wnikania w głębokie warstwy skóry szkodliwych składników powodujących podrażnienie. Z kolei przy zbyt dużej reaktywności naczyń krwionośnych dostrzegalne jest częste rumienienie się skóry. Pomimo że wrażliwość skóry determinowana jest zazwyczaj genetycznie, wiele osób dopiero z wiekiem zaczyna zauważać u siebie symptomy tego zjawiska, co wynika z uwrażliwienia skóry pod wpływem konkretnych czynników.

Wysypka skórna a skóra wrażliwa

Jak już wcześniej wspomniano, skóra wrażliwa wykazuje większą podatność na wysypkę niż inne typy skóry. Osoby posiadające skórę wrażliwą częściej borykają się z problemem alergii na promieniowanie ultrafioletowe lub składniki kosmetyków, których objawem jest między innymi wysypka skórna.

 

Celem utrzymania skóry wrażliwej w dobrej kondycji należy stosować odpowiednią pielęgnację, która powinna być oparta na delikatnych kosmetykach, najlepiej całkowicie pozbawionych substancji zapachowych. Kupując kosmetyki do cery wrażliwej, lepiej udać się do apteki, gdzie można uzyskać poradę ze strony farmaceuty. Do mycia i usuwania makijażu przy skórze wrażliwej polecane są preparaty wzbogacone np. ekstraktem z ogórka oraz ramnozą i mannitolem. Nie bez znaczenia jest również sposób aplikacji poszczególnych produktów. Wykorzystujmy delikatne, koliste ruchy, unikajmy natomiast silnego pocierania.

 

W celu uniknięcia wysypki skórnej spowodowanej działaniem promieni ultrafioletowych należy regularnie aplikować kremy o wysokim filtrze przeciwsłonecznym, przeznaczone do cery wrażliwej. Ponadto istotne jest stosowanie regenerującego kremu na noc oraz peelingu i maseczki raz w tygodniu. Ważne jest, aby peeling był enzymatyczny, a nie mechaniczny, ponieważ ten drugi nie nadaje się do skóry wrażliwej. Będąc posiadaczem tego rodzaju cery, warto co jakiś czas odwiedzać gabinet dermatologa, bowiem kontrola ze strony specjalisty może pozwolić na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek. 

Reklama
null